לכולנו יש שיער. דק או עבה, בהיר או כהה. אנחנו מאבדים בממוצע בין 40 ל-100 שערות ביום. אבל, כולנו יודעים שהן כמו פטריות, במקומן תמיד צומחות בחזרה שערות חדשות.

הסרת שיער ­– הכר את האויב

מבנה השיער הוא חומר קרטיני דמוי חוט שצומח מן האפידרמיס (השכבה העליונה של העור). השערה מתפתחת בתוך זקיק השיער. שערה מאופיינת כתוספת לעור. כל זקיק שיער מחובר לבלוטת שומן אשר נפתחת לעור לאורך זקיק השיער. זקיק שיער בוגר מגיע מאפידרמס (שכבת העור החיצונית), ועד לשכבת העור הפנימית יותר. השערה הצומחת מזקיק השיער מורכבת מ-3-2 שכבות המחוברות בכמות גדולה של פרוטאין הנקראת Keratins. הפרוטאין הנ"ל מסופק על ידי תאים הנמצאים בפקעת השערה. תא הפיגמנט הנמצא בפקעת השערה יוצר את הפיגמנט הצובע את השערה.

בזקיק שיער בוגר ישנם 3 רבדים מרוכזים של תאים אפיתלאליים היוצרים את השורש הפנימי. השורש החיצוני הקשור לשכבת העור החיצונית ולבלוטת השומן יוצר את השכבה החיצונית של זקיק השיער. אנשים נולדים עם כל זקיקי השיער שיהיו להם בעתיד, 5 מליון בקירוב. למרות שכמות השיער והזקיקים יכולה להשתנות במשך תקופת החיים כל אדם מאבד בממוצע בין 100-40 שיערות ליום.

השיער עובר שלושה מחזורים עיקריים:

מחזור הגדילה – השיער גדל במשך מספר חודשים עד שמגיע לגודלו המקסימלי.

מחזור המנוחה – השיער "נח" בתוך הזקיק ואינו גדל.

מחזור הנשירה.

הסרת שיער בלייזר

רעיון הסרת השיער באמצעות לייזר הופיע בשנת 1992, כאשר רופא המטפל בלייזר פגע בטעות בזרועו, שהייתה מכוסה באותו הזמן במשקפי פחמן, ומעט מהשער נשר. מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את השימוש בלייזר לצורך הסרת שיער בשנת 1996. הלייזר הראשון אשר אושר על ידי מינהל המזון והתרופות היה מערכת הרובי לייזר מתוצרת ישראל. טיפול זה כיסה את העור בתמיסת פחמן שחורה שספגה את קרן הלייזר, והזיקה לזקיקי השיער. משנת 92 נעשו ניסיונות למצוא טכנולוגיות שיסירו שיער. ב-96 אושרו לטיפול הרובי לייזר והאלכסנדריט לייזר, ומאז ועד היום הוכנסו שיפורים במערכות הלייזר המשמשות להסרת שיער. שיפורים אלה כוללים שימוש בגלי לייזר ארוכים יותר, הגדלת הזמן אשר בו פולס הלייזר מטפל בעור, וקירור העור במהלך הטיפול.

שיעור בביולוגיה

החלבון, ממנו בנוי כל גרעין תא בגוף, נהרס בטמפרטורה של 62 מעליות צלזיוס. קרן הלייזר שהיא אנרגיית אור חזקה, הורסת את גרעין התא בשורש השערה על ידי חימומה. אנרגיית האור של קרן הלייזר משתמשת בפיגמנט מלנין שבשיער כמוליך, המעביר את החום לאורך השערה אל החלבון שבשורשה, ומביא לחיסולה המיידי. אורך הגל שבו משתמשים בלייזר להסרת שיער הוא סלקטיבי. משמע – פוגע בשיער ואינו מסכן כלי דם או בלוטות, שהם "שקופים" עבור הלייזר.

אנרגיית החום הורסת את הזקיק ופוגעת בהספקת הדם לזקיק ולכן באזורים בהם הזקיקים אינם צומחים יותר  בהם הפגיעה קשה יותר.

שני פרמטרים מרכזיים משפיעים על הצלחת הטיפול:

צבע השיער – ככל שהשיער כהה יותר, יש בו יותר מלנין ובליעת החום שלו חזקה יותר, ולכן שורשים של שיער כהה יושמדו מהר יותר. בשיער בהיר יש פחות מלנין והעברת החום שלו פחות חזקה, לכן בעלי שיער בהיר יזדקקו ליותר טיפולים.

צבע העור – ככל שצבע העור כהה יותר, הוא מכיל יותר מלנין, ולכן העור עצמו (ולא רק השערה) קולט את הקרן, והתוצאה עלולה להיות כוויות, כתמים, וצלקות בעור. לכן בבעלי עור כהה מטפלים בעוצמת קרן נמוכה יותר, ולפיכך הם נדרשים למספר טיפולים רב יותר.

בהתאם לפרמטרים אלו מבוצעת ההחלטה הרפואית הקובעת את עוצמת הקרן לכל מטופל/ת.

כל עור והלייזר שלו – מכשור

בישראל מטפלים במספר מכשירי לייזר, שנבדלים זה מזה באורך הגל של הקרן, בטכנולוגיית הקירור ובאפשרויות הסריקה. קיימים מכשירים שעובדים מהר יותר, יש שעובדים מהר פחות, חלקם מתאימים לאופי מסוים של שיער וחלקם לאחר, אבל עובדה היא כי כולם מסירים שיער.

להלן היתרונות והחסרונות של כמה שיטות נפוצות להסרת השיער בלייזר:

מספר טיפולים הנדרש

הסרת שיער באמצעות הלייזר דורשת בדרך כלל מספר טיפולים – מספר הטיפולים שתזדקק לו נקבע על ידי האזור המטופל, צפיפות השער שלך וקצב צמיחת השער. הפנים למשל הם אזור מאוד בעייתי. אפשר להגיע לדילול יפה של השיער, אבל אחת לתקופה יהיה צורך לעשות רענון. בבית השחי, מפשעות ורגליים, לעומת זאת, הם אזורים שניתן לטפל בהם בקלות ולהגיע לתוצאות טובות של דילול.

מחזור הצמיחה של זקיקי שיער עשוי להימשך בין ארבעה עד שנים עשר חודשים, בהתאם לחלק בגוף שבו גדל השער. כל שערה עשויה להיות בשלב שונה במחזור הצמיחה, והלייזר יעיל יותר על שיער במהלך הגדילה.

למי הסרת שיער בלייזר אינה מתאימה?

  • לבעלי עור כהה מאוד.
  • לבעלי שיער בהיר מאוד.
  • לנשים בהריון ונשים מיניקות – אינה מומלצת.
  • לחולי זאבת.
  • לאנשים הסובלים מאקנה ומטופלים בראקוטן (תלוי במטפל).
  • לחולי אסטמה המטופלים בסטרואידים.
  • לאנשים הסובלים מבעיות עור ומפטריות.

הידעת?

לא כדאי לטפל בזמן מחזור, שבמהלכו הרגישות לכאב גדלה.

מחשש לפיגמנטציה לא מטפלים בעור שזוף – בהסרת שיער, הלייזר מזהה את פיגמנט המלנין (הנוצר בעת השיזוף), מכאן שבמקרה של עור שזוף, עלול הלייזר לזהות את הפיגמנט על פני העור ולגרום לכוויות קשות.

בתקופת טיפולי הלייזר יש להימנע ככל האפשר משיטות המריטה למיניהן – שעווה, מכונה, פינצטה.

מומלץ לגלח את השיער הכי  קרוב שאפשר לזמן הטיפול (לחלופין, אפשר להשתמש במשחה להסרת שיער).

אין סכנת קרינה ממכשיר הלייזר, היות והקרינה אינה מייננת.

טכנולוגיית הלייזר היא שילוב של מיומנות ואמנות. לכן, הדבר החשוב ביותר, כאשר ניגשים לטיפול, הוא לדעת מי עומד מאחוריו.