מהו בוטוקס?

במקורו, בוטוקס הוא רעלן מחיידקים (קלוסטרדיום בוטוליניום), המופק באופן סינטטי. (חיידקים אלה יכולים להימצא בדבש ובקופסאות שימורים). בשימוש הקוסמטי בבני אדם החומר אינו רעיל וגורם להחלשת שרירי הפנים ובכך מפחית את קמטי ההבעה.

בעבר, בוטוקס שימש לטיפול במיגרנות ותוך כדי כך נצפתה הפעולה שגורמת להפחתת הקמטים. הבוטוקס עשוי משתי יחידות – כבדה וקלה. הכבדה נקשרת לקולטן. הקלה חודרת לתא העצב ומעקבת שחרור בועות המכילות אצטילכולין לתא השריר. כך השריר משתתק ונרפה וזוהי הסיבה כי טיפולי בוטוקס טובים לקמטים דינמיים (של שרירים).

למי מתאים טיפול בבוטקוס?

הבוטוקס יעיל במיוחד לשיפור מראה הקמטים בצידי העיניים, ("רגלי העורב"), במצח ובאזור שבין הגבות. הבוטוקס מקנה מראה צעיר יותר ומפחית / מעלים את הקמטים הנ"ל. יש לציין כי בוטוקס יעיל יותר ומומלץ יותר לשימוש באנשים צעירים יחסית סביב גיל 40-50, אשר טרם זקוקים למתיחת פנים.

אזורים נוספים בהם ניתן להשתמש בבוטוקס הוא לאזור של החריצים סביב הפה (bar codes) האופייניים לנשים מעשנות, ולסנטר עם "עור תפוז".

בנוסף, יכול בוטוקס להרים את הגבות הצדדיות במספר מילימטרים. יתרון אפשרי נוסף הוא הפחתת כאבי הראש (מיגרנות, כאב ראש ממתח וכדומה). כמו כן, טיפולי בוטוקס מפחיתים הזעה במצח ובכפות הידיים, חיוך החושף יותר מדי את השיניים ומשמשים גם להפחית קמטוטים בצוואר.

אילו סוגי בוטוקס קיימים?

בארץ קיימים שני סוגים עיקריים של בוטוקס:

בוטוקס של אלרגן – הבוטוקס המקורי. יתרונו היחסי בפיזור המופחת שלו.

דיספורט – של חברת AMI טכנולוגיות. יתרון הדיספורט במהירות הפעולה והפיזור המוגבר יותר (טוב יותר למשל לטיפול בהזעת יתר בידיים).

מה צריך לבצע טרם הטיפול?

לפני הטיפול יש להפסיק טיפול במדללי דם (אספירין/ פלביקס תוספי תזונה לדוגמת שמן דגים, כורכום, אומגה 3,שום וכדומה).

לפציינטיות הסובלות מהרפס יש להתחיל 3 ימים טרם הטיפול בבוטוקס בטיפול בזובירקס ו-3 ימים לאחר הטיפול. זאת כדי למנוע התפרצות הרפס.

האם טיפול בוטוקס לנשים כואב?

ניתן לבצע הזרקות בוטוקס עם או בלי מאלחש (מניסיוני האישי במהלכו הזרקתי לעצמי בוטוקס ללא חומרי הרדמה, הכאב בינוני ונסבל). ניתן לבצע את ההזרקה עם חומר מאלחש בקרם (אמלה), המונח חצי שעה טרם הטיפול עם ניילון נצמד מעליו. בנוסף אני גם מקרר את האזור עם קרחונים, טרם הזרקה של בוטוקס, דבר המפחית הכאב. האזור מחוטא לפני הדקירות.

משך ההזרקה – כ-10 דקות.

מתי נראה את התוצאה של הזרקת בוטוקס?

בטיפול הראשון נראה את האפקט לאחר 3 ימים אשר יילך ויתגבר עד ליום החמישי. את התוצאה הסופית נראה לאחר שבועיים.

לכמה זמן נמשך באפקט?

הטיפול בבוטוקס הוא זמני ונמשך עד לתקופה של חצי שנה (בין 3-6 חודשים) לאחריה הקמטים יחזרו ואז יש לבצע טיפול חוזר להפחתתם. טיפולים חוזרים מאריכים את הזמן הדרוש בין טיפול לטיפול, כיוון שהשרירים הללו מתנוונים חלקית תחת הטיפולים החוזרים.

למשל אפקט ההזרקה לאחת הפציינטיות שלי היה בפעם הראשונה ל-4 חודשים, פעם שניה ל-10 חודשים ובפעם השלישית לשנה.

עלי למשל, החומר עובד כחודשיים-שלושה בלבד. בגברים השרירים חזקים יותר, כמו גם באנשים העושים ספורט, בגלל חילוף החומרים המוגבר והשימוש הנרחב יותר בשרירים, ולכן האפקט אצלם בדרך כלל קצר יותר.

מהם הסיבוכים האפשריים?

אדמומיות ונפיחות מקומית החולפים לאחר מספר שעות (נראים כעקיצות יתושים).

שטפי דם היכולים להיות מוסתרים במייק-אפ וחולפים לאחר כשבועיים. ניתן לזרז או להפחיתם על ידי קומפרסים במגנזיום סולפט וכדורי ארניקה.

חוסר סימטריה – הניתנת לשיפור על ידי הזרקות נוספות ונעלמת לאחר סיום האפקט של הבוטוקס.

נפילת עפעף – גם כן חולף לאחר מספר שבועות.

פזילה – נדיר ביותר וחולף לאחר כשבוע.

התפתחות נוגדנים – על פציינטים מסוימים בוטוקס אינו משפיע.

תגובה אלרגית לחומרי הרדמה – חולפת לאחר מספר ימים (ניתן לזרז החלמה על ידי מתן סטרואידים).

מחיר בוטוקס – כמה עולה הזרקת בוטוקס לנשים בישראל?

מחירי הזרקת בוטוקס הממוצעים במרבית המרפאות והקליניקות בישראל הם בטווח שבין 600 ש"ח ל-1500 ש"ח למטופלת, לאזור.